Одгледување на матици 2010-2018 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Ацо Тодоровски   
Недела, 18 Јули 2010 12:13

Оваа 2010 година беше роевска и поволна за одгледување на матици.Оваа година поради проширување на пчеларникот одгледавме матици само за потребите на сопствените пчеларници.

Последна промена на Понеделник, 26 Март 2018 17:17
Повеќе...
 
На пчеларникот во јуни PDF Печати Е-пошта
Напишано од А.Т.   
Среда, 27 Мај 2009 21:55

На пчеларникот во Јуни
Јуни е вториот месец од периодот во кој пчелината заедница го достигнува максимумот во својот развој .Во овој месец во природата има најмногу цвет а условите за лачење нектар се оптимални,земјата е топла има доволно влага во воздухот а релативно топлите ноќи  со доста утринска роса и убавите сончеви денови без ветер условуваат билките изобилно да лачат нектар.Поленовиот прав го има во изобилство..

Последна промена на Четврток, 07 Јуни 2018 06:55
Повеќе...
 
Пчелини сандуци на денот на пролетта 2009 се пофторува и оваа 2018 PDF Печати Е-пошта
Напишано од администратор   
Петок, 20 Март 2009 19:27

Денот на пролетта 20/03/2009 под снежна покривка.

Вакви врнези се пофторуваат скоро секоја година еве и во 2018 година имавме снег од околу 50 сетина цм.кој паѓаше  од 21-24/ 03/2018

Влијанието на климата и климатските промени на пчеларењето можеме да ја почуствуваме на денот на пролетта. Расцветаниот дрен го покри дебела снежна покривка а пчелите наместо да внесуваат поленов прав и да го зголемуваат леглото ќе мора да се соберат во пчелиното клубе.Сепак да се надеваме дека ваквото време нема долго да потрае. Ниските температури лошо ќе влијаат на пчелината заедница.

Од пчеларникот Царина Кратово20/03/2009 17 Часот

Последна промена на Понеделник, 26 Март 2018 17:25
Повеќе...
 
Еколошка свест PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Недела, 18 Октомври 2009 18:36

Третирајки теми од пчеларството спонтано  се наметнаа темите на здравјето и здравата исхрана  и темите за медоносни лековити растенија , климатските промени,зачувување на животната средина,природата и општествената правда.Сето ова е тема на една посебна наука која ги сублимира сите овие теми а тоа е Екологијата.

Foto:Високиот индекс на УВ зрачењето упатува на намалена озонска обвивка.

Последна промена на Понеделник, 26 Март 2018 17:28
Повеќе...
 
Формирање нови пчелини семејства PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Четврток, 19 Март 2009 23:24

Формирање нови пчелини семејства споени со оплодник


Кога формираме нови пчелини семејства кои се споени со оплодник се имаме под контрола:
Kолку рамки ќе имаат новоформирание пчелини семејства ,кои залихи на мед и полен ќе има во него ,каков е квалитетот на  младата селектирана матица и т.н.

Последна промена на Понеделник, 26 Март 2018 17:11
Повеќе...
 
Повеќе Артикли...
<< Почеток < Пред 1 2 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Анкета

Дали би купувале пчеларски производи преку Интернет?
 

Пријатели

Банер

Кој е најавен?

Има 76 гости присутни

Број на посети

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Денес9
Вчера28
Оваа недела111
Овој месец726
Вкупно280302
Членови : 14955
Содржина : 1000
Веб врски : 8
Гледања на содржината : 2405933