Зимско клубе PDF Печати Е-пошта
Напишано од А.Т.   
Четврток, 13 Јануари 2011 22:19

Како и другите инсекти,медоносните пчели се ладнокрвни (exothermic). За разлика од другите инсекти,медоносните пчели   не изумираат во есен ниту се наогаат во состојба на  хибернација, тие се  активни цела зима се хранат со мед за да ја задржат топлината.

Последна промена на Четврток, 17 Јануари 2019 20:37
Повеќе...
 
Закон за ветеринарното здравство PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Среда, 16 Декември 2009 20:31

 

Со овој закон за ветеринарно здравство закон се уредува здравствената заштита на животните од болести(вклучувајки ги и медоносните пчели),заштитата од заразните болести кои од животните се пренесуваат на луѓето, ветеринарно - санитарен преглед и контрола, ветеринарна заштита и унапредување на животната средина и природата

Последна промена на Четврток, 17 Јануари 2019 20:47
Повеќе...
 
Пчеларска опрема PDF Печати Е-пошта
Напишано од А.Т.   
Четврток, 08 Јануари 2009 19:45

Пчеларската опрема условува дали ќе работиме со рам како кај ДБ ( Дадан-Блат ) или со спрат како кај ЛР  (Ланстрот-Рут) кошници, дали ќе употребуваме обична или радијална центрифуга на моторен погон, дали рамките ќе ги отклопуваме рачно со вилушка или со автоматски отклопувач, дали пчелите ќе ги отстрануваме со четка или со апарат за издувување, или бегалка и т.н.

Фотографија, Двојно друштво ЛР со две полумедишта.
Пчеларник с.Филиповци Кратово

 

Последна промена на Четврток, 17 Јануари 2019 20:45
Повеќе...
 
Резолуција за влијанијата на климатските промени во Република Македонија PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Недела, 07 Март 2010 14:56

Повикувајќи се на заклучоците содржани во документот усвоен наСветската конференција за климатските промени во Копенхаген, 2009 година.

Последна промена на Четврток, 17 Јануари 2019 20:46
Повеќе...
 
Ризици во пчеларството PDF Печати Е-пошта
Напишано од Ацо Тодоровски   
Сабота, 20 Ноември 2010 15:25

Справување со ризици во пчеларството

Ризикот се дефинира како реална или можна состојба или пречка која ги намалува шансите за постигнување на очекуваните резултати.

Последна промена на Четврток, 17 Јануари 2019 20:42
Повеќе...
 
Повеќе Артикли...
<< Почеток < Пред 1 2 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Анкета

Дали би купувале пчеларски производи преку Интернет?
 

Пријатели

Банер

Кој е најавен?

Има 109 гости присутни

Број на посети

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Денес46
Вчера53
Оваа недела46
Овој месец1049
Вкупно289430
Членови : 18156
Содржина : 1008
Веб врски : 8
Гледања на содржината : 2578473