Леска PDF Печати Е-пошта
Напишано од А.Т.   
Сабота, 10 Јануари 2009 18:24

Леската е  првата пообилна поленова паша. Во одредени години  кога временските услови се поволни пчелите однеа можат да соберат значајни количини поленов прав, кој  во рана пролет е од голем значење за развојот на пчелиното легло. Дава светложолт полен  кој лесно се забележува на задните нозе на пчелите во раните пролетни месеци.Цвета во фтората половина на јануари и прва половина на фебруари па поради ниските температури во некои години,пчелите воопшто неможат да ја искористат.

Последна промена на Понеделник, 05 Март 2018 20:43
Повеќе...
 
Хранење на медоносните пчели за зима PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Сабота, 15 Јануари 2011 12:34

Кога да се хранат
Освен географското подрачје каде се чуваат  пчелите, постојат разлики и во природните извори на полен и нектар на конкретната локација на пчеларникот.

Последна промена на Петок, 14 Јули 2017 12:52
Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Анкета

Дали би купувале пчеларски производи преку Интернет?
 

Пријатели

Банер

Кој е најавен?

Има 48 гости присутни

Број на посети

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Денес61
Вчера67
Оваа недела386
Овој месец1145
Вкупно273993
Членови : 11606
Содржина : 998
Веб врски : 8
Гледања на содржината : 2329058