Кокиче PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 
Значајни теми - Медоносни лековити растенија и Фенолошки календар
Сабота, 07 Март 2009 13:40

Кокиче (Galanthis nivalis L.) Цвета во февруари на сончевите и топли терени , на поладните места се јавува во првата половина на март. Цветањето трае две до три недели, и доколку има големи површини на кои кокичето цвета може да даде значајна поленова и нектарна паша која позитивно влијае  раниот пролетен развојот на пчелината заедница

07/03/2009 Кратовона

Цветовите се бели и висат и затоа е познато и како висибаба. Цветовите на кокичето 24/03/2009

 

 
Коментари (1)
1 Четврток, 21 Јануари 2010 22:06
Aleksandar
moze li da mi kazete sakam da napravam propolis rastvoren vo alhohol kolku da stavam propolis a kolku alhohol , ponatamosnata procedura i kako e najdobro da se upotrebuva vi blagodaram odnapred.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):