Понудена цена
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Петок, 13 Март 2009 23:03
Понудената цената на цертифицираниот мед од органско производство за целосен откуп на произведената количина беше 240 ден/кг веднаш да се плати . Цената на конвенционалниот мед на мало е 2оо денари,со вратена тегла. Првичниот проблем се условите кои треба да ги задоволи локацијта. Заштита на сандуците,третирањето против болестите,органски восок,прихрана исклучиво со органски мед и т.н. Може да се проба,бидејки субвенциите за органското производство се скоро двојно повисоки.
 
Ова е коментар на "Odlicna cena"
Коментари (1)
1 Среда, 18 Март 2009 12:03
Aleksandar Mihajlovski
Znaci na vasa lokacija medot bi bil samo okolu 40 den. poskap.

Moe mislenje: potreben e golem broj organski pcelni sandaci za da se ima nekakov minimalen kjar.

Celiot potfat sega izgleda e mozen samo poradi subvenciite od vladata (1000 den/sandak) - toa e kesh para do koja lesno se doagja - arno ama nikoj na nea ne smee nitu na son da planira za podolgo od edna godina (lesno meze da prestane).

Trosocite za sertifikacija vo organskoto pcelarenje se nisto vo sporedba so onie sto na PODOLG ROK se imaat pri rabotata.

Vo situacija koga 80% od konvencionalnite pcelari nemaat profit od pcelarenjeto a golem procent od niv se uste i vo zaguba - navistina mi izgleda interesno kade odi/vodi ova masovno dvizenje kon organsko pcelarenje?

Uste edna zabluda?

Makedonskoto pcelarstvo ima preziveano mnogu licni kataklizmi/zabuludi od tipot na: "Eve ovaa kukja/kola ja kupiv od pcelite!"

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):