Кајсија PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 3
НајлошоНајдобро 
Значајни теми - Медоносни лековити растенија и Фенолошки календар
Сабота, 04 Април 2009 21:36

Кајсија (Prunus armenica)Кајсијата во Македонија е  распространета на целата територија ,се   одгледува поединечно но и во  овоштарници.Климата совршрно и одговара бидејки бара топли јужни заветрини.Кајсијата е овошка со добро развиена крошна.Нејзините лисја се округли и малку назабени на краевите.Цветовите се бели или сосме малку розови,дава нектар и полен и пчелите добро ја посетуваат. Цвета  во март или во почетокот на април.

04/04/2009 Кратово

Доклку кајсијата цвета порано порано ќе цвета и багремот,бидеји вообичаено се смета дека од цветањето на киајсиата до цветањето на багремот поминуваат 40 дена ,иако тоа зависи и од временските услови.

 

 

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):