Јас сум почетник PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 23
НајлошоНајдобро 
Пчеларење - Почетници
Среда, 22 Април 2009 11:41
Бидејки рубрикава ви е во изработка би сакал некој да ми одговори, колку кила мед се добива од сандак на 3 нивоо и колку пати годишно даваат мед? Знам дека тоа е релативно но од прилика, груба проценка ме интересира. Сајтов е одличен!
 
Коментари (2)
2 Вторник, 17 Март 2015 16:21
miki
Sakam da prasam vemolam za odgovor.
Sega sakam da kupam pcelni semejsva so se sanduk pa kolku treba gi odnesam daleku zosto eden pcelar mi rece deka ke se vratat del od pcelite ako ne se nad 6km od toa mesto sto ke gi zemam.
1 Четврток, 23 Април 2009 16:24
Администратор
Просечниот принос на мед се пресметува од добиените годишни количини мед поделени со бројот на пчелините семејства.Висината на приносот зависи од јачината на пчелината заедница и јачината на пашата.Просечниот принос варира од година во година.Во просек се движи од 10 до 20 кг по кошница.Во екстремно добри години може да биде и до 50 кг.по кшница.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):