cuvanje na ramki
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Понеделник, 27 Април 2009 22:03
pocetnik sum i baram informacija za cuvanje na izgradeni ramki. osven ladilnik (frizider)i sumpurisuvanje dali postoi i drug nacin normalno da bide "eko".odnapred blagodaram.
 
Ова е коментар на "Органско Пчеларење"
Коментари (2)
2 Недела, 28 Февруари 2010 19:05
lokvicanec
Jas celo vreme gi cuvam na pcelarnik taka sto po zazimuvanje na pcelnoto semejstvo vrz poklopnata stica gi redam praznite spratovi.Taka pcelata ima kontakt so niv do zazimuvawe,a potoa go zatvoram otvorot na poklopnata stica da ne dojde do premestuvanje na pcelite gore zaradi toplinata.Vo zimskiot period na otvoreno nema aktivnost ni molecot, a vo rana prolet (pocetok na april) povtorno go otvoram otvorot na poklopnata stica i pak pcelata e taa koja go odrzuva rezervniot vosok a od Maj rezervnite spratovi vece se redat po potreba kako medista.
1 Вторник, 28 Април 2009 16:23
Администратор

 


Чување на восочните рамки на температура под 10 ц0.

 

Да се чуваат во посилните пчелини заедници до касно во есен а да се ставаат спратовите рано во пролет.

Селекција на саќе во кое немало легло, кое може да се заштити покривајки го секој спрат со лисја од орев и чување во ладни и проветрени простории заштитени со ситна мрежа.

Од Хемиски средства пареите од ексенцијата (оцетна киселина)делумно штити од восковиот молец.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):