koga da napravam roevi
Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Четврток, 04 Јуни 2009 11:37
jas sum od palanka .imam 7-8 sem. sakam da napravam uste 3, od koj datum da pocnam so pravenje ,fala
 
Ова е коментар на "Почетници во пчеларството"
Коментари (3)
3 Среда, 07 Април 2010 20:12
Васко-Бт
Неблагодарно е да се ставаат датуми за било кои операции во пчеларството, па и за разројувањето. Не се секаде исто развиени пчелните семејства, бидеќи не се секаде исти условите.Пример во Гевгелија сега пчелните семејства се максимално развиени, а во Берово скоро и да не се одзимени.
Во Паланка сум слушал дека има добра багремова паша, па штета да не се искористи.Затоа мој совет: Разројувај после багремот.
2 Вторник, 06 Април 2010 15:23
jovce
prvo se procenuva jacinata na drustvata.kolegata ivko ti ima pisano pred bagremot a ne ti kaza deka tie sto ke gi rojis nema da dadat med.mojot sovet e posle bagremovata pasa,no da se vnimava da ne vlezat vo rojna sostojba i da se roji so selektirana kvalitetna mlada matica.
1 Вторник, 09 Јуни 2009 23:36
Ivko
pred cvetanje na bagremot i dodeka ne se staveni madishta

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):