Пчелините семејства ги бркаат трутовите PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 
Значајни теми - Пчелино семејство
Петок, 05 Јуни 2009 21:08

На пчеларникот во с.Филиповци Кратово уште на 31/05/2009 е приметено како пчелините семејства интензивно ги бркаат трутовите.Тоа пред се се должеше на сушниот период и прецветување на поголем дел од медоносните растенија и ливадската паша.

И покрај дождовите што паднаа последниве денови сепак пчелите упорно ги бркаат трутовите.По посетата на пчеларникот на 05 /06/2009 е забележано интезивно бркање на трутовите во заедниците каде имаше залежано повеќе трутовско легло.Ова упатува на исклучително нероевска година.Треба да се има во предвид оваа појава при формирањето на роевите бидејки може да се случи да нема доволно квалитетни трутови за оплодување на матиците.

31/05/2009 с.Филиповци Кратово

Исто така оваа појава упатува на можноста да имаме  исклучително сушна година што треба да се има во предвид при одземањето и центрифугирањето на медот.На пчелините семејства треба да им се остави доволно количини на мед и полен.

Да се надеваме дека пчелите ќе погрешат во предвидувањата инаку ќе имаме уште една лоша пчеларска година.

 
Коментари (5)
5 Четврток, 24 Септември 2009 16:45
toni
Оваа година во охритско е одлична
4 Понеделник, 10 Август 2009 00:59
vasko
Za razlika od minatata sezona koja bese naj losa vo moeto 10 godisno iskustvo ovaa e dosega naj dobra so 50-60 kilogrami 1 avgust e i seuste ima prinos..
3 Четврток, 06 Август 2009 11:16
Паланчански
Кај мене имаше исфрлање на трутови уште пред први мај. Откако се подобри пашата, исфрлањето престана. Потоа не забележав нагло исфрлаењ на трутови, што претставува реткост. Ги исфрлија постепено, бидејќи имаше одредена паша.
Инаку годината не е толку лоша.
(8 километри северно од Крива Паланка)
2 Понеделник, 08 Јуни 2009 22:02
Kitan
navistina ke bide teska ova godina ,nisto od bagremot ,nisto od maslenata repa sega da vidime livadskata
1 Недела, 07 Јуни 2009 21:21
zoran-veles
strasno teska pcelarska godina ke bide,site drustva ke treba da gi stavime na jasli!

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):