pelin PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 4
НајлошоНајдобро 
Значајни теми - Контрола на болести и штетници kaj пчелите
Вторник, 23 Јуни 2009 21:50

Najdobar isproban lek protiv varoa i nozemoza e caj od pelin-isprobano!

 
Коментари (4)
4 Вторник, 03 Декември 2013 21:41
Христо Христов Трифонов
Потребни состојки: 50 гр борови пупки (не подолги од 3,5-4 см)
50 гр пелин (Artemisija absinthium), берен во
време на бујна вегетација (мај, кога стеблото

е високо околу 20 см). Това е Руско лекарство и е вярно само това което съм посочил горе. Не трябва да се прекалява със ПЕЛИН. Горното се смесва със 1 л сироп и се дава на един кошер. Тоа е Руско лек и е само точно она што сум посочил погоре. Не треба да се претерува со пелин. Погоре се меша со 1 л сируп и се дава на еден кошница.
3 Понеделник, 24 Јануари 2011 13:32
Blagoja
KAS-81 или чај од пелин.
Потребни состојки: 50 гр борови пупки (не подолги од 3,5-4 см)
50 гр пелин (Artemisija absinthium), берен во
време на бујна вегетација (мај, кога стеблото
е високо околу 20 см).
900 гр пелин берен во време на цветање
Начин на припрема: Сите состојки се ставаат во емајлиран сад во кој претходно сне загреале 10 л вода. Садот се поклопува и чајот се вари на тивок оган 2,5 - 3 часа. Чајот се процедува и чува во стаклени шишиња на ладно место.
Начин на употреба: На еден литар шеќерен сируп се додава 30-40 мл чај.Додавањето на сирупот вршете го доцна навечер, бидејќи пчелите на тоа бурно реагираат.
2 Среда, 06 Октомври 2010 19:27
boro
i mene me interesirase ama nikoj ne kazuva
1 Вторник, 14 Септември 2010 20:15
petar popovski
sakam da znam kako se priprema pelinot odnosno vo kakov soodnos

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):