Медот како лек PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 55
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчелите и здравјето
Четврток, 30 Јули 2009 23:06

Медот уште од дамнешни времиња се користи за лечење на рани, но последните неколку години е воочено дека е корисен и делотворен и кај посериозните медицински случаи.

Најновото истражување покажа дека медот има силно антибактериско дејство и дека помага и во борбата против најотпоните бактерии кои се отпорни и на антибиотици.Откривме дека медот без проблем може да ги замени антибиотиците и да има исклучително силно дејство врз бактериите, а станува збор за природен препарат кој не предизвикува нуспојави“, истакна Dee Carter од универзитетот во Сиднеј.  Поголемиот дел од бактериите кои предизвикуваат инфекции се отпорни на некои антибиотици па се појави потреба од нов лек. Откриено е дека токму тука помага медот, кој брзо и успешно ги уништува бактериите.

Научниците напоменуваат дека медот е многу комплексен спој кој се сосотои од бројни елементи па тешко е да се открие кој елемент точно ги уништува бактериите и на кој начин го прави тоа. Меѓутоа, познато е дека е силно делотворен и без проблем ги уништува и најотпорните бактерии

 
Коментари (4)
4 Вторник, 01 Март 2011 22:41
Andrea
Neznam samo koja edukacija ja barate vo makedonija,Koga samata Vlada nikogas nema da im tekne da pocne da se educira ovoj tolku prost narod,posto ako go educiras nemoze da go .... vaka.Naj retrdirana drzava sme ,uste edukacij za med im treba tie uste neznaat od kade doaga pa zasto klistaliziral,baravo za stranicava sekoja cest prodolzete vakaa ,se raduvam na uspesni ludje koj imaat zelba za napredok.
3 Среда, 07 Октомври 2009 21:07
nikola
Eden moj prijatel kupil med od nekoj pcelar koj po kratko vreme medot kristaliziral. Doaga kaj mene i mi veli: "Daj mi cist med oti pred nekolku dena kupiv med od eden pcelar i posle nekolku dena istiot kristalizira. Jas na toa mu rekov "pa ti ne znaes, toa ti e cist priroden med" Samo prirodniot med KRISTALIZIRA. Mnogu pozdrav.
2 Четврток, 24 Септември 2009 19:32
тони
да ,овој е доста голем проблем ние чесните пчелари никако не можеме да го решиме,па би било добро една серија тв трибини за едукација.
1 Сабота, 01 Август 2009 08:20
игор здравески
Се кажува дека само природно чист мед може да кристализира но со самата кристализација пчеларите се судираат со фактот дека таквиот мед кој е совршено чист ретко е баран од купувачите,како тоа да се надмине?дали е можно да се организира серија трибини на тв на оваа тема за што поголема едукација на граѓаните во Македонија.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):