Традиционално дружење PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Сабота, 22 Август 2009 11:07

Во Кратово На неколку стотини метри од градот веќе 15 години  традиционално се организира собир ,, Друштво под орао ,,Во сенките на големиот  орев кај Борче се подготвува печено јаре кое се коле и спрема на самото место.Специјалитетот ни го припрема  Душко а мезето Сашо,Страшко,Тоше ... Гитара и песна Гоце Манјифико а камера и фотографија Ацо.

Се останува доцна во ноќта со староградска музика и песна со пивце и винце ,со ора и песни со спомени на прекрасните времинја кога во градот секоја вечер имаше серенади и седенки.Се потсетуваме на градот кој имаше традиција во културно уметничките друштва ,во песните и одржување на обичаите. Денес се е поинаку, но еве една искра уште не изгаснала иако еднаш годишно сепак се слуша севдалинка доцна во ниоќта.Тука се одбелжуваат и родендени прослави по некој убав повод.

На крајот во утринските часови се бара десерт оваа 2009 беше мед од овогодишната реколта од пчеларникот Царина -Кратово.

Уште многу средби и прекрасно поминати мигови на собирот ,,Друштво под орао,,

Последна промена на Недела, 09 Мај 2010 21:39
 
Коментари (1)
1 Понеделник, 31 Август 2009 10:04
Zdravko od meglenci
Mene mnogu me interesira kakva vrska so pcelarstvo ima ova Tradicionalno druzenje ili pak makedonija najdobra.Daj bre lugje ako sakate da vi bide posetuvana stranata od poveke pcelari dajte malce poaktivno so novi temi povrzani so pcelarstvo a ne ovde poslednite 3 temi od 6 se nadvor od pcelarstvoto.Inaku pozdrav do administratorot sto sepak se potrudil da napravi strana za pcelarstvo vo makedonija

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):