Apicure PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 5
НајлошоНајдобро 
Значајни теми - Контрола на болести и штетници kaj пчелите
Четврток, 15 Октомври 2009 20:26

Apicure ™ е регистриран митицид(акарицид), која содржи околу 65% мравја киселина, безбоjна течност со продорен мирис кој се наоѓа во мравките и во многу растенија. Мравја киселина ги контролита и  трахеалните крлежи и се користи за сузбивање на варроа крлежите.

Foto:Вароа подница со мрежа и контрола влошка за контрола и отстранување на отпаднатата вароа

 Таа се користи со години во Канада и Европа. Apicure ™ е бавено-испарувачки гел кој е запечатен во пластични кеси кои се исечени на отвори и сместени во кошниците.

Тоа треба да се отстранат по 21 до 28 дена . Исто така, треба да се користат само кога дневната температура се помеѓу 45 ° и 95 ° Ф, со  целосно отворено лето.

 

Преведено од англиски преземено од web

 

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):