Матична млеч PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 15
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчелите и здравјето
Четврток, 19 Ноември 2009 22:39

Матичната млеч е мултивитамински производ со многу компликуван хемиски соства и по своето делување е сличен на хормоните.Во природата не е пронајдена ниту ена материја која содржи така голем број на различни витамини и во толкава количина како што ги има матичниот млеч.

Матичниот млеч е совршен производ од природата. Тој е корисен за зачувување на здравјето, за зголемување на апетитот и за закрепнување на организмот.

Уште од времето на Хипократ познато е корисното дејство на матичниот млеч. За неговата лековитост знаеле и старите Кинези кои не го користеле во чиста форма, туку на болните и старите лица им давале ларви од матичњак, бидејќи верувале дека тие го продолжуваат животот, ги обновуваат (регенерираат) клетките и помагаат при оздравувањето.

Млечот има бела до бледожолта боја, во зависност од примесите на цветниот прав, но тоа не му влијае на неговиот квалитет и на неговите фармаколошки својства. Има карактеристичен киселкаст вкус и мирис и се со помала или поголема густина.

Матичниот млеч има незаменливо место во јакнењето и одбраната на имунолошкиот систем. Тој содржи разновидни соединенија, протеински комбинации, имуноглобулини, незаситени масни киселини. Сите овие состојки на матичниот млеч вршат детоксикација (чистење) на организмот, ги ревитализираат и регенерираат клетките, доведуваат до јакнење и подобро функционирање на природниот имунолошки систем на човекот. Благодарение на присутните незаситени есенцијални масни киселини, како и на витамините Е и А, матичниот млеч помага во елиминирањето на слободните радикали, кои се предизвикувачи на тешки заболувања.

Пчелично млеко

Матичниот млеч е производ од секрецијата на жлездите на младите пчели и претставува за нив исто што и мајчиното млеко за децата, односно тоа е нивна храна. Ларвите се хранат во првите три дена од својот живот исклучиво со матичниот млеч, а матицата постојано се храни со него. Благодарение на таа храна, матицата е во состојба, да за еден ден, снесе и до 2000 јајца, кои се два пати потешки од неа. Ваквата импресивна биолошка репродукција поттикнала бројни клинички истражувања. Сите тие испитувања го потврдиле благотворното дејство на овој природен биостимулатор и врз човечкиот организам.

Состав на матичниот млеч

До сега, во природата не е пронајдена ниедна материја која содржи толку голем број на разновидни витамини и во толкава количина, како матичниот млеч.

Фармацевтите и хемичарите тврдат дека матичниот млеч е мултивитамински производ со многу сложен и комплициран состав.

Современите анализи покажуваат дека матичниот млеч е биолошки високоактивна и многу комплексна супстанција која, покрај белковини, аминокиселини, јагленохидрати, масти и минерални материи, содржи и многу витамини (анеурин B1, рибофлавин B2, придоксин B6, цијанокобаламин B12, биотин витамин H, инозитол, фолна киселина, витамин B9, токоферол, витамин E), како и некои супстанции кои се слични на хормоните.

Научниците тврдат дека матичниот млеч содржи повеќе пантотенска киселина (витамин B5), важен за продолжување на животот, отколку било која друга супстанција од растително или животинско потекло. Во 1 грам матичен млеч најдени се 89 милиграми на витамин B5. Овој витамин (пантотенската киселина - витамин B5) го забрзува растењето и е составен дел на многу коферменти, со што влијае на функцијата на ендокриниот (хормонскиот) систем кај човекот.

Матичните ларви ќе добијат голема количина на матична млеч(кралско желе) како свој извор на храна само за првите четири дена од нејзиниот раст. Оваа брза исхрана го поттикнува развојот на матичната морфологија, вклучувајќи го и целосно развиените јајници. Матичната млеч(Royal желе) се собира и се продаваат како додаток на исхраната
Додаток на исхраната, е препарат наменет да обезбеди хранливи материи, како што се витамини, минерали, влакна, масни киселини или амино киселини, кои се недостапни или не се консумира во доволно количество на едно лице во исхраната. ..

Што се содржи матичниот млеч?

Користејки ја матичната млеч има различни здравствени придобивки, бидејќи содржи Б-комплекс
Б витамини
Б витамини се осум витамини растворливи во вода, кои играат важна улога во метаболизмот на клетката. Историски, Б витаминот некогаш се сметаше за еден витамин, наведени како витамин Б. Подоцна истражување покажа дека тие се хемиски различни витамини, кои често се јавуваат во исто храна ...

А витамин е органско соединение, како хранлива материја потребна во мали количини за организмот.
А како pantothenic киселина
Pantothenic acid
Pantothenic acid, исто така наречен витамин Б5, Pantothenic киселина е потребно да се формира коензим-А, го подобрува метаболизмот и синтеза на јаглехидрати, протеини и масти. Во хемиската структура, тоа е Амид

Витамин Б6 е во вода растворлив витамин и е дел на витамин Б комплекс група. Pyridoxal фосфат е активна форма и е cofactor во многу реакции на метаболизмот на аминокиселини, вклучувајќи transamination, deamination, и декарбоксилација ...

Целокупниот состав на кралски желе е 67% вода
Водата е сеприсутниот хемиска супстанција која е составена од водород и кислород и е од суштинско значење за сите познати форми наживот.
12,5% сурови протеини
Протеини се составени од органски соединенија аминокиселини наредени на еден линеарен ланец.
Вклучително мали износи во многу различни амино киселина
Амино киселини се молекули што содржат една амино група, карбоксилна киселина и една група од дваесет R-групи. Овие молекули се особено важни во биохемија, каде што овој термин се однесува на алфа-амино киселини со општа формула H2NCHRCOOH, каде R е органска супституент ...

11% едноставна шеќер
Шеќер е класа на прехранбени кристален супстанции, главно, сахароза, лактоза, и фруктоза. Човековиот орган за вкус на своите рецептори ги идентификува како сладок вкус. Шеќерот како основна храна јаглени хидрати првенствено доаѓа од шеќерна трска и од шеќерна репка, но исто така се појавува во овошје, мед, сорго, шеќер јавор, и во многу ...

Моносахарид
Monosaccharides се на најосновниот елемент на јаглени хидрати. Тие се наједноставните форми на шеќер и се обично безбоени, растворливи во вода, кристални материи. Некои monosaccharides имаат сладок вкус. Примери на monosaccharides вклучуваат гликоза, фруктоза, галактоза, xylose и рибоза ...

висок износ (5%) на масни киселини
Во хемијата, особено биохемија, една масна киселина е често карбоксилна киселина , која е или заситена или незаситена ...

Таа, исто така, содржат многу минерали
Диететски минерални
Хранливи минерали се хемиските елементи се бара од страна на живите организми, други од четири елементи, јаглерод, водород, азот и кислород во моментов заеднички органски молекули ...

Содржи и Некои ензими
Ензими се протеини кои катализира хемиски реакции. Во ензимски реакции, молекулите на почетокот на овој процес се наречени подлошки, и ензими ги конвертира во различни молекули, наречен производи. Речиси сите биолошки процеси во клетката ензими треба да се појави во ...

Содржи и антибактериски и антибиотик компоненти, и количини на витамин Ц
Витамин Ц или L-аскорбинска киселина е суштински хранливи материи за човекот, во кој таа функционира како витамин. Аскорбат е потребен за одвивање на основните метаболички реакции во сите животни и растенија ...
Витамин А
Ретинол, животното форма на витаминот А, е маст-растворлив витамин важно во визија и раст на коските. Тоа е исто така diterpenoid. Ретинол е помеѓу најголемите употребливи форми на витаминот А, кој, исто така, вклучува и Retinal, Retinoic киселина и retinyl естер ...

Витамин Д е група на мастноразтворими prohormones, на две главни форми на кои се витамин Д2 и витамин Д3. Витамин Д добиен од изложување на сонце, храна, и дополнувања, биолошки е инертен и мора да помине низ два hydroxylation реакции да се активира во телото ...

Токоферол
Tocopherols се класа на хемиски соединенија, од кои многумина имаат витамин Е активност. Тоа е серија на органски соединенија кои се состојат од различни methylated феноли ...

И
Витамин К означува група на lipophilic, hydrophobic витамини, кои се потребни за posttranslational модификација на одредени протеини, повеќето се потребни за крвна коагулација ...

 

Лековитото дејство на матичниот млеч

Матичниот млеч ги регенерира (обновува) клетките на организмот. Тој ја намалува вознемиреноста, го враќа мирниот сон, помага при сенилноста, при Паркинсоновата болест, при астеничните неурози...

Посебно се постигнати добри резултати кај децата заболени од хипертрофија, а корисен е и за зголемување на телесната тежина, подобрување на општта здравствена состојба, за подобрување на апетитот, за еластичноста на кожата и поткожното масно ткиво.

Во бројни клинички студии е докажан позитивниот ефект на матичниот млеч и како природен антибиотик.

Кај спортистите, матичниот млеч ја зголемува нивната физичката издржливост.

Познато е дека зголеменото ниво на триглицеридите и мастите е причина за појава на кардиоваскуларните болести. Во болницата Сент Мери, во Њујорк, при крајот на 80–тите години од минатиот век, било спроведено клиничко испитување кое опфатило голем број пациенти. Клиничката студија имала за цел да ја докаже ефикасноста на матичниот млеч во намалувањето на нивото на мастите во крвта. Оваа клиничка судија открила значителен пад на мастите во крвта, па затоа млечот бил препорачан како корисна дополнителна терапија во лекувањето на кардиоваскуларните заболувања.

Битно е матичниот млеч да се користи најдоцна 48 часа по вадењето од кошницата, бидејќи после тоа време, неговата биоактивност опаѓа.

Руските научници успеале, со постапка наречена лиофилизација, да го одржат млечот во активна состојба година дена, но важно е тој да се чува во фрижидер.

Во комбинација со медот

Се препорачува матичниот млеч да се зема помешан со мед, бидејќи тогаш му се зголемува дејството, или растворен во 20 или 40% алкохол и да се накапе на јазикот, бидејќи на тој начин влегува директно во крвта, бидејќи алкхолот ги шири порите на слузницата.

Испитувањата покажале

Испитувањата покажале и дека во природна форма, матичниот млеч дава многу добри резултати, а се препорачуваат една до две лажички дневно. еден час пред доручекот.

Млечот чессто се користи кај пореметувања во исхраната кај децата, за обновување на општите белковини и за зголемувањето на нивото на албуминот и алфа-глобулинот, против слабокрвност, за лекување на бронхијална астма, за комбинирано лекување на нервниот систем, па дури се користи и во козметиката.

Кај жените, матичниот млеч позитивно делува во периодот на менопаузата. Тој ги ублажува симптомите на менопаузата, како што се: раздразливост, депресија, го намалува потењето, топлотните бранови и друго.

Млечот е корисен и за мажите. Тој ја зголемува прокрвеноста на простатата, а со тоа и го намалува отокот на простатата и притисокот врз мочниот канал. На тој начин и го олеснува мокрењето.

Текстот е превземен од интернет!

 

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):