Првиот снег PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Сабота, 12 Декември 2009 10:54

12/12/2009 Пчеларникот Царина во Кратово осамна под снежна покривка. Ова е прва снежна покривка годинава иако календарски зимата започнува за 10 дена.Се очекува нагло заладување со температури до -110 целзиусови.Периодот на ноември и првите денови од декември оваа 2009 беа со релативно високи температури кои во сончевите денови се движеа и над 20 0 Ц.

Ваквите ненадејни  промени на темпантурата која осцилираше од -100 Ц до околу 20 0 Ц создаде температурна разлика од околу 300 Ц .Ваквата голема температурна разлика нема добро да се одразат на пчелините заедници, дотолку повеќе, доколку во некои пчелини заедници сеуште има легло што не е вообичаено за овој период.

Оваа година поради обилните дождови и високите температури во првите денови од декеври регистриравме расцветани билки.

 

 

 

Поздрав пчелар.мк

Последна промена на Четврток, 02 Мај 2013 10:36
 

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):