Закон за ветеринарното здравство PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Економија и пчеларство - Правна регулатива
Среда, 16 Декември 2009 20:31

 

Со овој закон за ветеринарно здравство закон се уредува здравствената заштита на животните од болести(вклучувајки ги и медоносните пчели),заштитата од заразните болести кои од животните се пренесуваат на луѓето, ветеринарно - санитарен преглед и контрола, ветеринарна заштита и унапредување на животната средина и природата

минимален задолжителен обем на здравствена заштита на животните од болести,надоместоци и трошоци за здравствена заштита на животните,организацијата и вршење на ветеринарно-здравствената дејност и други прашања од областа на ветеринарното здравство.

 
Коментари (5)
5 Недела, 10 Ноември 2013 20:42
Александар
Нема потреба да ги тргас на страна спратовите. Јас пцеларам со кошници со спратови, пчелите можат да презимат на трети и четврти спрат, без проблем
4 Среда, 09 Октомври 2013 05:49
aleksandar
eden del od pcelite mi se zazimeni na 2 sprata se raboti za lanstrut e sega vo nekoi od niv pcelata si e zazimena vo gorniot sprat a dolniot e recisi prazen dali da gi izvadam dolnite spratovi ili da gi ostavam
3 Вторник, 15 Јуни 2010 11:03
pcelar KUmanovo
Do koga moze da se aplicira za ipard programata
2 Четврток, 07 Јануари 2010 15:53
Администратор

 


Субвенциите за пчеларство се поврзани со - Законот за извршување на буџетот - во тековната година и засега можете да ја посетите http://www.ipardpa.gov.mk/Root/mak/_docs/Programi/Subvencii/Programa_za_finansiska_poddrska_2009_subvencii.pdf

 

Мерка рб. 2.18 , 2.19,  2.20.

1 Четврток, 07 Јануари 2010 14:28
aco staleski
me interesira kako mozam da najdam internet stranica za subvencii na pcelarstvo

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):