propolis
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Сабота, 23 Јануари 2010 19:29
fala mnogu za odgovorot 5 pati ve prasav za receptot.
 
Ова е коментар на "propolis"
Коментари (3)
3 Среда, 27 Јануари 2010 12:21
Администратор
Јачината на алкохолните капки со прополис секако зависи од соодносто алкохол / прополис.Меѓутоа употребата на капките секогаш е растворена во вода или на коцка шекер.При прополисни капки со поголема концентрација на прополис се употребуваат помалку капки и обратно.Инаку доколку сакате точно да ја утврдите постотноста треба да го измерите преостанатиот дел од нерастворените материи ќе ги минусирате од ставената количина прополис и ќе поделите со количината употребен алкохол помножено со 100.
2 Вторник, 26 Јануари 2010 19:43
Сашо - Охрид
Администраторот даде рецепт ама процентот ќе биде многу голем.Јас мешам 0,8л. алкохол 96% со 200 г. иситнет прополис и добивам отприлика 20% прополис во капки
1 Недела, 24 Јануари 2010 11:36
Администратор
Во 0.6л. 96% алкохол ќе ставиш 200 грама иситнет прополис и ќе го оставиш десетина дена убаво да се раствори. Секој ден ке го протресуваш шишето по неколку пати. Откако ќе се раствори прополисот, се процедува низ повекеслојна газа и се складира во темно стаклено шишенце.
Поздрав!
Се извинуваме поради печатна грешка на е 0,16 туку 0,6 литри.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):