прополис капки
Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Вторник, 26 Јануари 2010 19:43
Администраторот даде рецепт ама процентот ќе биде многу голем.Јас мешам 0,8л. алкохол 96% со 200 г. иситнет прополис и добивам отприлика 20% прополис во капки
 
Ова е коментар на "propolis"
Коментари (4)
4 Петок, 03 Август 2012 10:53
Горан
Здраво Ме интересира дали мозе прополисот да се раствори во вода? Гледам по интернет воден раствор од прополис.. Дали некој знае нешто за тоа?
Поздрав
3 Среда, 27 Јули 2011 00:11
пчелар
браво ова е супар и е многу скапо сигурно 1000 денара за 1л прополис
2 Четврток, 28 Јануари 2010 13:07
Администратор

 


Александар доколку во 600 мл 96% алкохол ставите 200 грама прополис а од процедувањето останат 50 грма нерастворливи материи.Тогаш 200 г. - 50г.=150 грама растворен прополис 150 г./600 мл алкохол = о,25 помножено со 100 = 25% тен раствор.Готовите капки во аптеките се 10% раствор а се препорачуваат на пациентите 3 пати дневно по 10 до 15 капки,тогаш од 25% капки дозата е три пати по 3 до 5 капки во вода чај или на коцка шекер,Според горната формула можеш да пресметаш колку сакаш процентен раствор и така да го направиш соодносот алкохол /прополис. Благодариме за јавувањата!Поздрав!
1 Среда, 27 Јануари 2010 21:47
Aleksandar
prijatele moze li da mi kazes so tvojot soodnos 0.8l so 200gr na primer na edno lazice secer kolku kapki se stavaat od propolisot ili kako se rastvara ili pak so soodnosot na administratorot zatoa sto e pojak .

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):