Развој на пчелината заедница PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 127
НајлошоНајдобро 
Пчеларење - Почетници
Среда, 03 Март 2010 21:52

Развој на пчелината заеница
Сите три типа на возрасни медоносни пчели пред да се изведат како возрасни инсекти минува низ три фази во развојот: јајце, ларва и кукла. Трите фази се утврдени кај сите членови на пчелината заедница. Додека развојните фази се слични, тие се разликуваат во траењето.Од  неоплодените јајца ќе се изведат трутови, додека  оплодените јајца ќе станат или работнички или матици.

Исхраната игра важна улога во развојот на видот на женските пчели; ларвите се предодредени да станат работнички ако добиваат помалку матична млеч и повеќе мешавина од мед и полен во споредба со изобилените количини на матичен млеч што  ѓи добива матичната  ларва.
Табела 1. Развојните фази на три касти на пчели.
Различни фази на развој на пчелиното легло
Фаза на развој
                   Кралица              работничка                    трут
Јајце                3 дена                    3 дена,                     3 дена
Ларва              8 дена                  10 дена                    13 дена
Личенка          4 дена                    8 дена                      8 дена
Вкупно          15 дена                   21 дена                    24 дена

Пчелино легло(потомство)
Јајца
Јајцата од кои се ведат медоносните пчели се поставени вертикално во однос на дното на восочната келија во која ги снела матицата. Секое јајце е прицврстено на дното на келијата и личи на ситни зрно ориз. Кога за првпат е поставено, јајцето стои исправно меѓутоа, во текот на 3-дена јајцето се спушта на дното на келијата  и во развојниот период почнува да се превиткува. Третиот ден, пука нежната обвивка  на јајцето и се изведува мала ларва.


Ларва
Здравата ларва е со бисерено бела боја облеана со сјаен изглед. Тие се завиткани во облик на буквата С на дното на ќелијата. За време на ларвовидната фаза, тие се хранети од страна на работничките  возрасни (сестри) додека сеуште се во своите восочни ќелии. Веднаш по ларвата  настапува фаза која се нарекува фаза на кокона. Во текот на оваа фаза  ларвата има уште груб изглед, но се протега во должината  на самата клетка и се завиткува во  тенка свила Цоцоон. Остануваат ларвите бисерено бели во текот на кокона фаза.

 


Кукла
Кога восочните  клетки ќе бидат ограничени покриени со восок, коконата почнува да се менува од нивниот ларвовиден образец во возрасни пчели. Здравите кукли остануваат бели и во почетните фази на развојот, иако нивните тела почнуваат да ја преземаат формата на  возрасните пчели. Очите се првите органи, кои започнуваат да добиваат боја и ја менуваат од бела до кафеникаво-виолетова. Набргу по ова, остатокот на телото почнува да се обојува како стара пчела. Нови работнички, матици и трутови излегуваат околу 15, 21, 24 дена, по положеното јајце од матицата. Здраво потомство (пчелино легло) лесно се препознава кога се гледа затвореното легло. Рамките на здраво потомство затворено работничко легло нормално имаат кебаст изглед со пропуштени неколку келии од матицата при полагање на јајцата. Келииите се со кафена боја, конвексни и без разнобојност. Бидејќи време на развојот на трутот, е двојно повеќе како ларви; трутотовското легло е обично распоредено по маргините на пчелиното гнездо.
Возрасните пчели поминуваат низ следниот цуклус на активности
Период
Работа активност во Денови
1-3 дена чистење на келиите за инкубација,
3-6 хранење на постарите ларви,
6-10 дена хранење на помлади ларви,
8-16 дена превземање на медот од пчелите летачки,
12-18 дена лачат восок  и градат ќелии ,
14 ден па натаму се стражари; и собираат нектар и полен .

 
Коментари (3)
3 Петок, 22 Октомври 2010 05:28
vlade
Dali mozi samo so edno tretiranje so stapcinja da se unisti za nekoe vreme ts do naprolet roevite se prirodno roeni ne zaboleni
2 Понеделник, 15 Март 2010 09:36
Zoki
Zdravo sakam da napravam novi sandaci od tipot DB, bi ve zamolil da mi gi kazete originalnite dimenzii.Fala odnapred pozz.
1 Сабота, 06 Март 2010 11:50
pajo
poz.do site.bi sakal da otvoram tema za promenliviot mart kako ovoj godinava.gi povikuvam site pcelari da dadat svoi idei za toa kako se spravuvaat so ovoj problem bidejki na mojot pcelarnik veke ima sandacinja so po 5 pai 6(polni) ramki pililo.na srpski sajt procitav deka e dobro vrz pogacata da se stavi pvc folija koja ke bibe po 2sm pomalal(pokratka) od stranite na sandakot vnatre,pa prasuvam dali e toa dobra idea?

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):