soveti za mart
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Сабота, 06 Март 2010 11:50
poz.do site.bi sakal da otvoram tema za promenliviot mart kako ovoj godinava.gi povikuvam site pcelari da dadat svoi idei za toa kako se spravuvaat so ovoj problem bidejki na mojot pcelarnik veke ima sandacinja so po 5 pai 6(polni) ramki pililo.na srpski sajt procitav deka e dobro vrz pogacata da se stavi pvc folija koja ke bibe po 2sm pomalal(pokratka) od stranite na sandakot vnatre,pa prasuvam dali e toa dobra idea?
 
Ова е коментар на "Развој на пчелината заедница"
Коментари (2)
2 Понеделник, 08 Март 2010 09:20
pajo
pozdrav vasko.lr kosnici zazimemeni na 1sprat i polu sprat so po 9 ramki vo kicevo.jaki drustva so lanski matici sammpionki.lani bea za vreme na bagrem na 3sprata i1polusprat.prosek po 55kg od drustvo.
1 Недела, 07 Март 2010 10:41
Васко - Бт
Во кој дел на Македонија ти е пчеларникот, 5-6 цели рамки пило за ова време е навистина многу. Кој тип на кошници имаш, и на колку наставци ти се зазимени.
Јас неколку години ставам пластична фолија над погачата, но фолијата ми е повлечена назад за 2-3см, додека на трите страни целосно го прекрива сандукот.
Се уште не сум извршил преглед, но не верувам дека има многу легло. Пчеларам со ДБ-10 и повеќето сандуци ми зимуваат на отворени подници(на мрежа)

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):