поздрав и прашање
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Среда, 10 Март 2010 10:32
се јавувам по препорака на инспекторот Марјан Дончев од Виница претседател на ЗП,,Матица,, затоа што ми требаат информации за видови медоносни пчели во Источна Македонија.Ве молам доколкунрасполагате со такви информации пратете ми ги на мојот мејл Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите pozdrav
 
Ова е коментар на "Пчелар.мк"
Коментари (5)
5 Сабота, 13 Март 2010 13:43
Администратор
Доколку додавате празни медишни спратови во кои има изградени сатни основи,тогаш треба да водите сметка плодишните спратови да се преполни со пчели,да има вишок пчели кои би можеле да ги покријат рамките од медиштето.Плодишните рамки треба да бидат забелени со восок.Треба да се внимава во природата да има обилна нектарна паша во спротивно доколку немате поставено матична решетка матицата ќе се качи и ќе залеже легло во медиштето!Кога да се стават медишните спратови не зависи од датуми туку од условите во природата и интензитетот на нектарната паша!
4 Сабота, 13 Март 2010 13:33
Администратор
Доколку имате медни спаратови полни со мед можете да ги ставите веднаш по затоплувањето во почетокот на април.Но нив ке ги ставите на подницата а над нив плодиштата.Така ќе овозможите брз пролетен развој на пчелината заедница.Кога плодиштето ќе се наполни со пчели,а кога ке ја отворите кошницата на рамовите имаме забелување од восок тогаш само ќе ги замените-плодиштето оди на подницата а над него доаѓа сега веќе испразнетото медиште и доколку овошките замедат а климатските услови се поволни истото може да се наполни со мед.
3 Сабота, 13 Март 2010 08:07
jane
zdravo na site imam edno prasanje bidejki sum nov vo pcelarstvoto pa me interesira dali ima nekoj datum koga se postavuvaat spratovi za med mislam sega posle prezimuvanje fala
2 Четврток, 11 Март 2010 08:15
Васко-Бт
На 07. Март во Скопје беше одржан првиот состанок на Управниот Одбор на СПЗМ. На состанокот присуствуваа и членовите на Надзорниот Одбор. Беше утврдена висината на чланарината (3000 ден + 50 ден од член) Беа формирани работните групи на програмата за работа на СПЗМ. Дадени беа предлози за изгледот на печатот и логото на Сојузот.
1 Четврток, 11 Март 2010 08:10
Васко-Бт
Најдобро е да се обратиш во Апицентар, кај Александар Узунов
www.apicentar.com.mk

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):