zdravo...
Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Петок, 02 Април 2010 20:51
sakam da ve prasam na pojakite semejstva sto mi se zazimeni na dva sprata sakam utre da im gi smenam spratovite bidejki vece imaat po sest rama leglo gore dali samo da izvrsam zamena ili da im kacam nesto od legloto gore.
 
Коментари (1)
1 Сабота, 03 Април 2010 20:06
Администратор
Многу е важно при промената на спратовите кај ЛР Кошниците Горниот спрат да биде преполн со пчели како и долниот спрат треба да има пчели на околу 8-10 рама.Ноќните температури да се околу 10 целзујусови степени а во приеодата да има доволно нектарна и поленова паша!Обично тоа се прави во времето на интензивно цветње на овошките но во недостаток на паша мора интензивно да се прихрани.Сепак треба при овие промени внимателно да се прават.Во вакви години не е препорачливо леглото да се двои.Поздрав!

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):