krlez
Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Сабота, 15 Мај 2010 07:14
zdravo mi treba mala pomos imeno pri proverka na eden sandak na eden trut primetiv krlez na grbot pa me interesira dali moze da se tretiraat so nesto sega 15 maj so dimenje oksalna ili nesto drugo fala
 
Ова е коментар на "stapcinja za krles"
Коментари (1)
1 Сабота, 15 Мај 2010 19:45
Администратор
Оваа година поради лошите услови за развој во пролет и одржување на леглото 2009 касно во есен вароата е присутна во пчелините семејста во поголем обем од дозволениот.Сега неможе веднаш да се третира со хемиски супстанци но може да се стави рам со трутовски келии како мамка за вароата со што по изрежувањето бројот на вароите ке се намали. Поради медоберот но и по првото центрифугиранје во периодот кога во кошницата ке има најмалку легло може да се третира со мравја киселина но тоа мора да се стори многу внимателно.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):