Кампања ,,Спасете ги пчелите,, PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Понеделник, 06 Септември 2010 20:16

 Пчелар.мк уште минатата година во Јануари пишуваше за изумирањето на пчелите и се приклучи на кампањата „Спасете ги пчелите“ 

Пчелите се на листата на загрозените видови - Кампањата под слоганот „Спасете ги пчелите“ почна минатата недела на Саемот на храна и земјоделство во Горна Радгони, пренесува агенцијата „Ста“

Здружението потсетува на значењето на пчелите за природната средина и за земјоделството,напоменувајќи дека овие инсекти помагаат во опрашувањето на дури 80% од растенијата.

Целта на кампањата е да се зголеми свеста на јавноста за значењето на пчелите и да се зголеми истражувачката работа во таа област за овој вид инсект да биде спасен.

Кампањата, исто така ,би требало да придонесе за еколошки прифатлив развој, како и за намалување на штетните ефекти на пестицидите.

извор 06/09/2010  Вечер - Маја Суша

Последна промена на Сабота, 26 Мај 2012 20:58
 
Коментари (1)
1 Среда, 03 Ноември 2010 08:02
П. МУТАШКИ
ТРЯБВА ДА СЕ ОСЪЩЕСТВИ В МЕЖДУНАРОДЕН МАЩАБ , ДОКАТО НЕ Е СТАНАЛО КЪСНО !..
pmutashki@abv.bg
dizelnastroiki@abv.bg

Поздрави - Петър

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):