Откриен масовниот убиец на пчелите PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Понеделник, 11 Октомври 2010 21:12

Откриен масовниот убиец на пчелите

Американските научници, во соработка со војската, ја решија една од најголемите биолошки тајни на новата доба – необјаснетото масовно изумирање на пчелите.


Од 2006-та година изумреле скоро половина од пчелите ширум светот. Бидејќи никој не знаеше за што станува збор, цело време се претпоставуваше дека тие умираат од пестицидите на генетски модифицираната храна.

Сега воените научници и етимолози пронајдоа нови „осомничени“.  Имено, изгледа дека пчелите ги убива комбинацијата од габи и вируси. Не е познато како оваа смртоносна комбинација ги убива пчелите, но се верува дека таа во нивното тело влегува со храната.

Еден од бизарните елементи на синдромот на масовното изумирање кој истражувањето го прави неверојатно тешко, е фактот дека пчелите не само што умираат, туку тие пред да умрат се распрснуваат во сите правци, што е проблематично потоа да се најдат доволно цели мртви пчели за обдукција, објаснуваат научниците.

Комбинацијата на вируси и габи е пронајдена скоро во секоја колонија во која се истражувало. Научниците од Калифорнија ја идентификувале габата како „Н.царнае“, а пронашле и неколку РНК вируси.

Екипата од Универзитетот во Монтана, со помош на воениот софтвер за анализа на протони, пронашле и нов ДНК вирус, кој го поврзале со габата.

Научниците нагласуваат дека новото откритие не е конечно и велат дека ќе бидат потребни додатни истражувања со цел да се открие како да се спречи заразата.

Prevzemeno od idi vidi

Последна промена на Понеделник, 22 Јули 2013 20:03
 
Коментари (1)
1 Сабота, 23 Октомври 2010 13:57
krste miloseski
Moe mislene e deka e mozno da e masoven ubiec na pcelite virusi i bakterii no mislam i deka toa e pod dejstvo na namalen imunitet na samite pceli odnosno so parene vo srodstvo odnosno kupuvane na matici od od isto genetsko poteklo .Posto se site matici odnosno pceli se braca i sestri.I e nema onaa prirodna selekcija koja postoi vo prirodata. I ako edna e zarazena lesno se prenesuva na drugite edinki posto nivniot genetski kod ne go razlikuva natrapnikot od domacinot.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):