varoa
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Петок, 22 Октомври 2010 05:28
Dali mozi samo so edno tretiranje so stapcinja da se unisti za nekoe vreme ts do naprolet roevite se prirodno roeni ne zaboleni
 
Ова е коментар на "Развој на пчелината заедница"
Коментари (1)
1 Петок, 22 Октомври 2010 18:29
Администратор
Вароа е многу опасен паразит што многу брзо се размножува посебно во здравите пчелини заедници! Затоа во топол есенски ден кога температурата е околу 18 Ц степени треба да се третираат 2 до 3 пчелини заедници контролно и доколку има паднати варои тогаш треба да се истретираат сите друштва.Третманот може да се спроведе со оксална киселина или неко друго средство против Вароа крлржот!

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):