sovet
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Четврток, 09 Декември 2010 19:42
Zdravo jas sum pocetnik vo pcelarstvoto,sakam da prasam kako da go stopam saketo sega bidejki ne uspeav da go stopam vo soncev topilnik.
 
Ова е коментар на "Пчелар.мк"
Коментари (1)
1 Петок, 10 Декември 2010 18:00
Администратор
Јас тоа го правам во шерпа во кое ставам вода една третина од зафатнината во шерпата вметнувам густа метална мрежа а во неа го ставам саќето се загрева до точка на топење .Ја подигам мрежата и со лесно протресување го исцедувам восокот кој се одвојува од отпадокот кој останува во мрежата.Пото ја оставам шерпата на ладо и покриено место восокот да се олади. Го вадиме стегнатиот восок додека сеуште е млак и ги отсрануваме ситните нечистотии со стругање.Ако сакате 100 посто чист восок можете вака добиенот восок да го претопите и уште еднаш да го процедите.Поздрав!

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):