Субвенциите за 2012 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Вторник, 14 Февруари 2012 19:18

Субвенциите за 2012 годинава поголеми за 12 проценти, во фокусот на поддршката сточарството и градинарството
дата на објава:
14 Фебруари 2012

    За регистрирано пчелно семејство поддршката се зголемува за 20 отсто, односно од 500 на 600 денари, а набавката на матици максимум до 10 пчелни семејства, годинава е зголемена за 43 проценти, односно од  350 на 500 денари.

Владата ја донесе годинашната Програма за финансиска поддршка на земјоделството вредна 6,23 милјарди денари или 113 милиони евра. Како што соопшти денеска на прес-конференција вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, направени се измени во дизајнирањето на субвенциите кои се поголеми од лани за 12 отсто, при што поголем акцент е ставен на сточарството и градинарството.

Програмата содржи вкупно 37 мерки, но секаде се следи стратегискиот правец, да им се посочи на земјоделците кон кои култури повеќе да се фокусираат. Од проектираните средства, 3,49 милијарди денари се за растително производство, 2,3 милијарди се наменети за сточарството, а 130 милиони денари се за органско производство.

 

Последна промена на Понеделник, 19 Март 2012 21:45
 
Коментари (5)
5 Недела, 02 Јуни 2013 21:55
Maja
sakam da prasam koga ke bidat isplateni subvenciite ?! ?! ?! ?!
4 Понеделник, 18 Јуни 2012 22:09
aleksandar
sakam da prasam imam staveno treti sprat mediste pred 10 dena do pred nekolku dena imase pcela gore sega koga otvoriv pcelata se simnala nadolu a vo vtoriot sprat ostavile po 2 do 3 ramki leglo drugoto sve e med sto se slucuva
3 Недела, 10 Јуни 2012 23:50
goranbrzi
Jas kako naivec vo pcelarstvoto nekako go zasakav i sega se prasuvam i samiot sto ponataka.Me zainteresira ovaa stranicka i mislam deka nesto ke mozam da naucam okolu pcelite ,pcelarenjeto ,kako so pcelite ,za da se vklucam vo ovaa blagorodna rabota .Se nadevam deka ima luge koji sakaat da mi pomognat i da me ubedat da i jas pocnam nestod nulata no ve prasuvam ,kako.Odnapred vi se zablagodaruvam.
2 Среда, 15 Февруари 2012 16:19
Mladen
Dali nekoj znae sto e so subvenciite za pcelarstvo za 2011 godina ,zosto seuste ne se isplacaat.
1 Вторник, 14 Февруари 2012 21:07
nikola
Sepak se setile i na nas. Odime napred. Vo Grcija subvenciite iznesuvat 100 evra,a kaj nas edvaj 10 evra.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):