Пчеларски календар
Климатски промени PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 10
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчеларски календар
Сабота, 25 Јануари 2014 17:38

НЕ ПРЕЖИВУВА НАЈСИЛНИОТ ОД ВИДОВИТЕ ,НИТУ ПАК НАЈМУДРИОТ ,ТУКУ
НАЈ ПРИЛАГОДЛИВИОТ

Пчелината заедница се прилагодува на промените во природата ние само треба да го следиме влијанието на промените врз пчелината заедница  и да помогнеме да ги ублажиме недостатоците на   локацијата на пчеларниците и екстремните влијанија на климата и другите надворешни фактори за да го олесниме процесот на прилагодување на пчелината  заедница на промените

Повеќе...
 
С Р Е Ќ Н А Н О В А 2012 PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 10
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчеларски календар
Понеделник, 19 Декември 2011 18:29

С Р Е Ќ Н А   Н О В А   2012

 
На пчеларникот во Декември PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 30
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчеларски календар
Вторник, 17 Ноември 2009 23:18

На пчеларникот во месец декември

Декември е месец со кој почнува зимата , обилните снегови и ниските температури .

Повеќе...
 
На пчеларникот во ноември PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 22
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчеларски календар
Понеделник, 02 Ноември 2009 18:38

Ноември е првиот месец од периодот(ноември,декември ,јануари) кога пчелината заедница е во состојба на мирување.
Во ноември времето веќе е сосема студено и пчелите се во клубе трошејки сосема малку енергија и храна,штедејки ја за пролетниот развој.

Повеќе...
 
На пчеларникот во Октомври PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 45
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчеларски календар
Вторник, 06 Октомври 2009 17:35

Октоври е месец во кој температурите значително се намалуваат. Врнежите се се почести.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL