Пчелите и здравјето
Што содржи матичниот млеч PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 12
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчелите и здравјето
Петок, 29 Јануари 2010 20:56
Што се содржи матичниот млеч?

Матичните ларви ќе добијат голема количина на матична млеч(кралско желе) како свој извор на храна само за првите четири дена од нејзиниот раст.
Повеќе...
 
Матична млеч PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 15
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчелите и здравјето
Четврток, 19 Ноември 2009 22:39

Матичната млеч е мултивитамински производ со многу компликуван хемиски соства и по своето делување е сличен на хормоните.Во природата не е пронајдена ниту ена материја која содржи така голем број на различни витамини и во толкава количина како што ги има матичниот млеч.

Матичниот млеч е совршен производ од природата. Тој е корисен за зачувување на здравјето, за зголемување на апетитот и за закрепнување на организмот.

Повеќе...
 
Медот како лек PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 55
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчелите и здравјето
Четврток, 30 Јули 2009 23:06

Медот уште од дамнешни времиња се користи за лечење на рани, но последните неколку години е воочено дека е корисен и делотворен и кај посериозните медицински случаи.

Повеќе...
 
Прополис PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 24
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчелите и здравјето
Вторник, 09 Јуни 2009 21:03

Прополис

Прополис е смеса на смоласти супстанци која пчелите ја собираат од цветовите на различни билки.

Тоа е смоласта материја  добиена со делување на секретните жлезди богати со ферменти.Прополисот е со специфичен изглед  горчлив вкус, со карактеристичен и ароматичен мирис.

Повеќе...
 
Апитерапија PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 8
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчелите и здравјето
Понеделник, 30 Март 2009 23:25

Апитерапија
Медот во животот на луѓето секогаш претставувал здрава и достапна храна која успеала да се одржи и покрај појавата на ефтиниот индустриски шекер.Во сите народни медицини  на сите страни од светот бележиме бројни рецепти со повеќе или помалку мед во нив.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL