Болести кај пчелините
Болести кај пчелите PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 
Значајни теми - Болести кај пчелините
Петок, 02 Јануари 2009 22:08

Пчелинита заедница не е имуна на болести и паразити ,нивно легло го напагаат  микро организми во форма на  разни вируси бактерии,габи ,рикеции. Возрасните пчели ги напагат и паразити и штеточини. Појавата на заразните болести кај леглото и возрасните  пчелите во голема мера го отежнува пчеларењето.  Поради тоа се јавува потреба од дополнитела пчеларска опрема дополнителни активности околу превентивата и дезинфекцијата на приборот и опремата. Сето ова има огромно влијание на утврдување на технолошките постапки при производство на пчелините производи роеви и матици..
 
Зарзни заболувања кај пчелите PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 3
НајлошоНајдобро 
Значајни теми - Болести кај пчелините
Петок, 02 Јануари 2009 21:37

Пчелината заедница не е имуна на болести и паразити.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL