Пчеларски календар
На пчеларникот во Септември PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 17
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчеларски календар
Понеделник, 31 Август 2009 18:24

На пчеларникот во Септември       
Септември е вториот месец од периодот кога пчелината заедница се припрема за зимување.  Веќе есента е на прагот и времето е се постудено.

Повеќе...
 
На пчеларникот во Август PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 13
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчеларски календар
Четврток, 30 Јули 2009 21:39


Август е месец со кој почнува пчеларската сезона.
Малку невообичано!   
Всушност август е првиот месец од периодот (Август, Септеври ,Октоври) кога пчелината заедница полека почнува да се припрема за зимување.

Повеќе...
 
На пчеларникот во јули PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 12
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчеларски календар
Недела, 28 Јуни 2009 14:15

Јули  е последниот месец од периодот кога пчелината заедница го достигнува максимумот во својот развој. На пчеларникот состојбата полека се стабилизира .

Повеќе...
 
На пчеларникот во јуни PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 10
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчеларски календар
Среда, 27 Мај 2009 21:55

На пчеларникот во Јуни
Јуни е вториот месец од периодот во кој пчелината заедница го достигнува максимумот во својот развој .Во овој месец во природата има најмногу цвет а условите за лачење нектар се оптимални,земјата е топла има доволно влага во воздухот а релативно топлите ноќи  со доста утринска роса и убавите сончеви денови без ветер условуваат билките изобилно да лачат нектар.Поленовиот прав го има во изобилство..

Повеќе...
 
На пчеларникот во мај PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 6
НајлошоНајдобро 
Актуелно - Пчеларски календар
Недела, 26 Април 2009 18:34

На пчеларникот во Мај
Месец МАЈ е првиот месец од периодот кога заедницата тргнува кон врвот на својот развој ,а ние треба да ги  искористиме пчелите за производство на матици ,роеви,мед,полен,млеч,восок сега е тој долго очекуван период(мај,јуни,јули) да го ефектуираме својот макотрпен труд.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL