Занимливости
Пчеларски поздрав од Кратово PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Сабота, 13 Март 2010 14:15

Денес 12/03/2010 год. времето е променливо со сончеви периоди.Температурите се сеуште релативно ниски околу 10-12 ц0 и пчелите неможат интензивно да излегувата.Леската пооддамна прецвета а сега цвета брестот,кокичето,игличката,дренот а од овошките бадемот!

Последна промена на Сабота, 29 Мај 2010 22:10
Повеќе...
 
Излезе првиот број на списанито АПИС PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Недела, 07 Март 2010 22:09

Излезе првиот број на списанието за одгледувачи на пчели ,, Апис,,

Прочитај тука Апис

Последна промена на Недела, 07 Март 2010 22:22
 
Формиран е СПЗМ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Вторник, 23 Февруари 2010 21:05

Вчера во Кавадарци е формиран Сојузот на Пчеларски Здруженија на Македонија.СПЗМ
Во Сојузот се зачленија 13 пчеларски здруженија и 3 фирми.
За Претседател на СПЗМ е избран Павле Бошковски од ПЗ МАТИЦА-Скопје
За Потпретседатели се избрани Васко Карадаковски од ПЗ НЕКТАР-Битола и Маријанчо Дончев од ПЗ МАТИЦА-Виница

Последна промена на Среда, 24 Февруари 2010 19:07
Повеќе...
 
Средба на пчелари во Пробиштип PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Сабота, 20 Февруари 2010 11:24

На 19/02/2010 со почеток во 19 часот во просториите на гимназијата во Пробиштип се одржа средба на пчеларите од Пробиштип на која присуствуваше претседателот на пчеларскиот сојуз на Македонија Мирче Настоски и гости од ЗПГ Пчелар од Кратово.

Последна промена на Вторник, 23 Февруари 2010 20:37
Повеќе...
 
Медоносните пчели изумираат PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Сабота, 23 Јануари 2010 23:08

Во прилог на натписот ја подржуваме и кампањата „Да ги сочуваме пчелите“ - пчеларскиот сојуз на Словенија од 22 мај 2010. „Без пчелите нема живот’

Последна промена на Сабота, 26 Мај 2012 20:56
Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL