Овошки PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 
Значајни теми - Медоносни лековити растенија и Фенолошки календар
Четврток, 02 Април 2009 21:23

 

Овошките се медносна паша  која дава нектар  и полен, и се многу значајни за пчеларството, посебно поради фенофазата на цутење во текот на   Април и Мај.

Овоштарството е една од значајна земјоделски гранки во Македонија, поради поволните климатски и почвени услови и во неа се среќаваат скоро сите видови и сорти овошки. Овошки кои рано цветаат и се значајни за раниот развој на пчелината заедница се бадемот, праската , кајсијата, сливата и др.


Додека црешата, крушата, јаболката и други овошки цветаат  до мај и ја продолжуваат раната пчелина паша.

Цутењето на костенот во јуни и јули може да даде и добри приноси посебно во местата каде е повеќе застапен.

Општо познато и постојано потенцирано е дека користа од пчелите како опрашувачи на растенијата а посебно на овошките е неколкупати поголема од користа што ја добиваме во пчелини производи мед,полен,млеч,прополис,восок.,пчелин отров..Поленизацијата што ја вршат пчелите во огромен процент ги зголемува приносите кај сите растенија .За овоштарството поленизацијата е уште позначајна а приносите се за 60 до 70% поголеми на овоштарниците во чија близина има пчелини семејства.Не случајно Алберт Анштајн изјавил дека доколку изумрат пчелите на човекот не му остануваат  повеќе од 4 години живот.

 
Коментари (2)
2 Четврток, 09 Април 2009 19:44
Jovan
Prijatele edno semejstvo mi e fateno od varovo leglo kazi mi so care da baram ?
pozdrav
1 Петок, 03 Април 2009 19:05
sladjan
Доколку ги нема пчелите повеќе од 80% од овошките ќе останат неопрашени, а дали знаеме што значи тоа?

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):