ApiGuard PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 3
НајлошоНајдобро 
Значајни теми - Контрола на болести и штетници kaj пчелите
Понеделник, 07 Септември 2009 18:39

ApiGuard (име на производот)
(Тимол)  Активна супстанца

ApiGuard ® е природен производ

специјално дизајниран за употреба во Пчеларството. Тоа е софистициран бавно испарувачки гел , Обезбедување на точна доза на активна состојка тимол. Тимол е природно  супстанца добиена од одгледување мајчина душица. Таа има докажано висока ефикасност против варроа крлежите а исто така е активен против  трахеалните крлежи .

Процентуална ефикасност(убиени Варои)
85% до 95%
(Марко Винстон од Канада пронајдени само 77% ефикасност за varroa  и крајно променлив ефект за трахеални крлежи )

Механизам на делување

КОНТАКТ + FUMIGANT - пчелите доаѓаат во контакт со производот, таа се шири низ кошницата, ослободувајќи пареи, кои потоа се убиваат Varroa-ta

Температурна зависнисност?
од 15 ° С до 40 ° С

Ефективни на други штетници?
Трахеални крлежи Akaroza

Отстранување на медишта за време на  лекувањето?
Отстрани медишта за време на лекувањето

Дозирање
Применуваат (2) 50гр послужавници на врвот над пчелиното гнездо.
Прoмени ги садовите за  14 дена.
(28 ден вкупн третман)

Белешки

ПРОЧИТАЈТЕ го упатството од производителот   за правилна употреба и апликација

 

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):