zdravo 1!!!!!!
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Вторник, 05 Јануари 2010 17:47
veke edna godina se spremam da pocnam so pcelarstvo....veke imam 6 sandaci....5 gi napraviv sam a eden mi e poklon od star pcelar koj nema veke pceli i 10 god sandagot mu bese vo magacin...toj sto mi go poklonaa so sto mozam da go desinficiram najdobro i kako...? preku razgovori so treti lica me poucuvaat da pobaram subvencii...sto mozam da pobaram od drzavata i kako??? i najvazno vo koj mesec da gi zemam rojcinjata....ili da zemam matici od apicentarot ?????? mislam sto e podobro...???
 
Ова е коментар на "Почетници во пчеларството"
Коментари (2)
2 Недела, 12 Декември 2010 10:26
petar popovski
ima eden pcelar a mozi ne e pcelar na stariot pazar3 slikovito gi
predstavuvase dogramagijata ili pcelarot bese od krusevo pravi
mnigu ubavi i kvalitetni sanduci
1 Вторник, 05 Јануари 2010 19:21
Администратор
Новиот пчеларник формирај го со нови пчелини сандуци.(Старите сандуци тешко се дезинфекцираат.Треба добро да се изгорат со лет ламба,а потоа да се испарат со врела вода и добро да се изрибаат со дрврна сода.)Роевите најдобро да ги набавите во рана пролет како кошари и кога цвета сливата џанка да се префрлат во сандуците,тоа треба да го направи искусен пчелар.Можете да набавите и голи роеви на почетокот на Јуни и веднаш да ги ставите во сандуците.Можете да набавите и шестрамни новоформирани нуклеуси со млади матици во времето на цутењето на багремот.Субвенции можете да земете доколку имате 35 пчелини семејства.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):