Добредојдовте во светот на пчеларството PDF Печати Е-пошта
Ниво на корисникот: / 65
НајлошоНајдобро 
Пчеларење - Почетници
Петок, 05 Февруари 2010 23:08

Пчеларство може да биде фасцинантно хоби, профитабилна  споредна  работа, или професионална дејност.

Можеби ќе посакате да ги задржите  пчелите заради прекрасниот свеж мед што го произведуваат, за придобивките од нивните скапоцени услуги како опрашувачи, или можеби едноставно за уживање и  проучување на  едни од најинтересните инсекти во природата.
Речиси секој може да чува пчели. Медоносни пчели нормално е да се бранат како и да ги бранат нивните колонии но  кога со  колониите се постапува правилно и се превземаат неопходните мерки на претпазливост, боцкањето од нив  не се голем
проблем. Повеќето од пчеларите ќе развијат толеранција за пчелниот отров со текот на времето и ќе имаат намалена чувствителност на болка и оток. Сепак, оние луѓе кои жестоко реагираат на пчелиниот отров и поленовиот прав или кои се
во можност да добијат алергија од пчелиното боцкање треба да избегнуваат
контакт со пчели.
Повеќето пчелари во Македонија се хобисти. Пчеларство  генерално се смета за ситна индустрија. Сепак, поради својата заедничка врска со земјоделството и зависност на овоштарите од опрашването со медоносната пчела, пчеларството е многу поважено отколку само вредноста на восок и произведениот мед годишно.
Овој прирачник е за сите пчелари а пред се за почетниците и ке допринесе за подобро разбирање на биологија на медоносната пчела, првите чекори, управување со пчелина колонија за забава и / или профит и е дизајниран да ви помогне да стане успешен пчелар. Добредојдовте во светот на пчеларството.

 

 
Коментари (9)
9 Вторник, 20 Ноември 2018 20:11
dimitar

moze da prasam kako se roese pceli po vestacki pat kolku ramki treba maticnaci kolku leglo i kolku ramki med falavi odnapred

8 Понеделник, 09 Мај 2016 13:45
Marija
Dobar den na prisutnite proizvoditeli na med i proizvodi od pcela, kako i na site prisutni na ovoj forum. Bi sakala da ve zamolam za informacija dokolku nekoj gi poznava cicko Anto i tetka Blaga koi mi bea posoceni kako medari, a ziveat vo nekoe od tetovskite sela?
Vi blagodaram odnapred, pozdrav
7 Понеделник, 05 Октомври 2015 14:39
Vladimir
Pocituvani

imam interes za otkup na med vo golemi kolicini za EU , ve molam sakame samo priroden med bez sekeri itn... bidejki ke se paka na analiza , slobodno javete me se ako ste proizveduvac
6 Четврток, 16 Февруари 2012 14:35
boge
Zdravo, sakam da ja smenam lokacijata na mojot pcelarnik ,dalecinata po vozdusna linija e okolu 500 m do novata lokacija pa sakam da prasam koga e idealno vreme da go napravam toa.
5 Четврток, 24 Ноември 2011 18:43
мирче
Здраво здраво, би ве замолил да ми кажете каде можам да најдам некаков прирачник за пчеларство
4 Недела, 23 Октомври 2011 06:53
Nikola - Skopje
Pocituvani,
Sakam da pocnam so proizvodstvo na med, no me interesira, dali kaj nas vo Makedonija,potocno vo Skopje ima kompanii koi vrsat otkup na MED kontinuirano i koi se otkupnite ceni po Kg med (na golemo). Moeto prasanje se odnesuva konkretno za "otkup na MED na golemo" od strana na kompanii, za da bi mozel da napravam -finansiska struktura na mojata ponatamosna investicija vo ovoj tip na proizvodstvo.
Ve molam za odgovor ili kontakt email.

So pocit,
Nikola
3 Недела, 07 Ноември 2010 08:05
ace
Me interesira kako mozam da pocnam da odgleduvam pceli jas ziveam na sjlo sandaci mozam sam da gi napravam bidijki sum stolar no nemar rabota pa sakam da se zanimavam so pcelarstvo ke mi pomogne li nekoj kako se paboti ova i koga treba da se pocne so pcelarstvoso kolku sandaci treba da pocnam od sto drvo da se napravat sandacite dali treba da se ofarbaat i tn. vi blagodaram na site sto ke mi pomognat
so pocit Ace melot mi e todorovskia@yahoo.com
2 Вторник, 02 Март 2010 21:34
Pcelko
Никола мислам дека сега е правото време да решиш дали ке почниш да пчелариш од оваа година.Сега треба да почнеш со набавка на сандуци, прочиташ некоја литература,пробуричкаш низ интернет и најважно нарачаш и одбереш од каде ке набавиш роеви.
1 Петок, 26 Февруари 2010 16:37
Nikola
Jas sum od bt i sakam od ova godina da pocnam da se zanimavam so pceli, pa sakam da prasam koe vreme e najdobro za zapocnuvanje so ovaa dejnost t.e koga da zemam pcelni semejstva i kolku se dovolni za pocetok pozdrav.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):