трутови
Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 
Коментари - Сите коментари
Вторник, 23 Март 2010 20:19
Во саботата вршев преглед и во еден сандак видов 2-3 трутови.Гледам нема трутовско легло. Кога после неколку кошници, во една наидов на доста трутовско легло, но имаше и малку работничко легло. Значи повеќе трутовско и со многу трутови, а малце работничко легло. Бидеќи беше јако, него го споив со нуклеус.
 
Ова е коментар на "zdravoo"
Коментари (1)
1 Четврток, 25 Март 2010 14:34
pajo
pozdrav.vnimatelno so drustvata sto imaat ova vreme trutovi.predznak za sigurno roenje vo rok od 15 do 30 dena.vo zavisnost od kosnicata.a prednost za tie sto planiraat prosiruvanje na pcelarnikot i pravenje matici znaejci deka majskite matici se najkvalitetni.sega izvlecete maksimum matici za slednite roevi.sekako na tie drustva ne mozete da go zaprete roenjeto vo ova vreme.

Додади го твојот коментар

Вашето име:
Наслов:
Коментар (тука може да се користат HTML tags):